Karbonn K9 Smart Grand is a mid-end Android device, including a very powerful 1300 megahertz Quad-Core CPU, a quite big 5.2-inches screen, an 8 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front camera. We will get a better idea about this device's characteristics when we get into deeper details.
Karbonn just offers this cellphone in color 16 777 216. Karbonn appears to have forgotten about weight optimization in this 6.42 ounces phone. This cellphone only has 5.91 inches long, but it manages to hold a 5.2 inches display. The Karbonn K9 Smart Grand is extremely slim and practical, being just 0.37 inches thick.
This cellphone includes a good level 5.2" display with a 480 x 854 resolution, which makes everything look quite vivid.
Karbonn decided to power this phone using a high speed 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit and only 1 GB of RAM memory which is a little low for a phone of this level. A good point of the Karbonn K9 Smart Grand is its 8 GB quite big internal storage memory and an SD memory card expansion slot, enough to store a couple hundred games and applications without any problem.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
This device has wi-fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and LTE 4G high performance connectivity. This phone doesn't use a sim card, because it is not a GSM cellphone.
This phone counts with a 2300 mAh amazing Li - Ion non-removable battery that provides this device a good battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, though with such a great capacity you will probably replace this device before it becomes an issue.
The Karbonn K9 Smart Grand also features a handful of nice characteristics as Fingerprint Identification, Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.91 x 2.91 x 0.37 inchesMetric15.01 x 7.39 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.42 ouncesMetric182 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 188 pixels per inchMetric74.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.