Karbonn K9 Smart Plus is a mid-to-low level phone, which counts with a really big 5.5" screen, a high-tech 1.4 gigahertz Quad-Core CPU, and two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. Let's take a closer view of what this phone can do.
Karbonn ships this cellphone with a great 1.4 GHz Quad-Core CPU and only 1 GB RAM memory which is a bit poor for such a solid cellphone. A nice advantage of the Karbonn K9 Smart Plus is its big 8 GB internal storage memory and an external memory card slot, allowing you to install hundreds of applications without worrying about space.
The Karbonn K9 Smart Plus is much lighter than what you expect from a phone like this. This device is very slim, with a thickness of just 0.35". The Karbonn K9 Smart Plus is only 5.85" long, but it's still able to fit a a 5.5 inches screen. Karbonn made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color.
Karbonn designed this cellphone with a very good 5.5-inches screen, and a resolution of 720 x 1440 , which makes everything look beautiful.
This device includes Wi-Fi capability (and it can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and LTE (4G) fast connection type. The Karbonn K9 Smart Plus doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This phone features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front facing camera. This camera also has time lapse video.
The Karbonn K9 Smart Plus also comes with a couple interesting features such as Bluetooth (allows communication with other devices and accessories) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone has a 2800 mAh incredible Li - Polymer non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to take into consideration is that the Karbonn K9 Smart Plus's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins losing capacity, whereas with such a big battery you will probably buy a new cellphone before that happens.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.85 x 2.81 x 0.35 inchesMetric14.86 x 7.14 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.75 ouncesMetric163.01 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.