Karbonn K9 Smart Selfie is a mid-to-low level phone, counting with a pretty big 5-inches display, a great performance Quad-Core processing unit speeding at 1100 MHz, a 5 megapixels back side camera and an 8 megapixels front camera. That's everything we have to say? No, it's only the shortest summary.
This phone is powered by a powerful 1.1 gigahertz Quad-Core processing unit with 1 GB RAM memory. An interesting aspect of the Karbonn K9 Smart Selfie is its quite big 8 GB internal storage and an external SD slot, allowing you to store hundreds of applications without running out of space.
It seems like Karbonn forgot about weight optimization in this 6.07 ounces phone. Karbonn made the Karbonn K9 Smart Selfieavailable only in color 16 777 216. Whereas this device is only 5.63 inches long and 2.87" wide, it is able to fit a a 5 inches display. While this phone is thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones out there, with a thickness of 0.46 inches.
The Karbonn K9 Smart Selfie is equipped with two cameras, a 5 MP back side camera and an 8 MP front camera.
Karbonn designed the Karbonn K9 Smart Selfie with an average 5-inches screen, and a resolution of 480 x 854 , providing this cellphone with an average graphical experience.
The Karbonn K9 Smart Selfie counts with wifi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a wireless router or modem) and 4G LTE high speed connectivity. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone features a 2300 mAh great non-removable battery that can keep it running for several hours, although you may need to charge it if you use it too much. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts losing capacity, though with such a great capacity you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
This phone also includes some cool features such as Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.63 x 2.87 x 0.46 inchesMetric14.3 x 7.29 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1100 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.