Karbonn Platinum P9 is a bit outdated Android cellphone, having an extremely powerful Quad-Core processor running at 1.4 gigahertz, a huge 5.5" display, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back side camera and an 8 megapixels front facing camera.
Karbonn decided to design this phone using a high speed 1.4 GHz Quad-Core processing unit and a huge 2 GB RAM. This phone has a good 16 GB internal memory and a slot for an SD memory card, which allows the user to store a couple hundred applications and games without worrying about space.
This phone is much lighter than what one would think about a cellphone of this size. This cellphone is just 0.37 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category. The Karbonn Platinum P9 is a compact cellphone, considering it packs a 5.5 inches screen and it's only 5.81 inches long. This cellphone is available just in color 16 777 216.
Karbonn designed this phone with a interesting 5.5" display, and a resolution of 480 x 960 , providing this phone with a nice graphic quality.
The Karbonn Platinum P9 features two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The Karbonn Platinum P9 features a 2500 mAh great Li - Ion non-removable battery providing this cellphone an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to last shorter, while with its 2500 mAh you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This device includes wi-fi capability (and it can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). The Karbonn Platinum P9 doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This device also includes lots of interesting characteristics such as Fingerprint Identification, Biometric facial recognition, Bluetooth (Yes ) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.81 x 2.81 x 0.37 inchesMetric14.76 x 7.14 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.08 ouncesMetric144.02 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 480 pixels |
| Pixel density: | 195 pixels per inchMetric76.77 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.