Karbonn Platinum P9 Pro is a mid level cellphone, with a very powerful 1400 MHz Quad-Core processor, a huge 5.5-inches screen, an 8 MP back side camera and an 8 megapixels front side camera.
Karbonn decided to equip the Karbonn Platinum P9 Pro using a high performance 1.4 GHz Quad-Core processing unit with a large 3 GB of RAM memory. A great point of this device is its inmense 32 GB internal storage and an external memory card slot, allowing the user to install lots of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about how much memory is left.
Karbonn made an amazing design job making this phone as lightweight as 5.08 oz. Karbonn justmade the Karbonn Platinum P9 Pro in 16 777 216 color. Being just 0.37" thick,the Karbonn Platinum P9 Pro is extremely slim and good-looking. The Karbonn Platinum P9 Pro just has 5.81 inches long and 2.81 inches wide, but it is able to fit a a 5.5" display.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
This phone is equipped with a nice 480 x 960 5.5-inches screen, which makes everything look nice.
The Karbonn Platinum P9 Pro features an awesome 3000 mAh Li - Ion non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to evaluate is that this phone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts losing capacity, though with its 3000 mAh you will probably replace this cellphone before that becomes a real problem.
This cellphone offers WiFi capability (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot) and LTE 4G high speed internet connection. This cellphone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM device.
This cellphone also includes a wide range of cool features like Fingerprint Reader, Facial recognition to unlock, Bluetooth (Yes ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter whether you want a social phone or will use it as a gaming device, this phone is definitely the correct option for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.81 x 2.81 x 0.37 inchesMetric14.76 x 7.14 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.08 ouncesMetric144.02 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 480 pixels |
| Pixel density: | 195 pixels per inchMetric76.77 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.