Karbonn Quattro L45 IPS is a decently made device, equipped with a 4.5" screen, a fast Quad-Core processor speeding at 1000 megahertz, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. That's all? Not at all, it's just the introduction of this extreme review.
This phone comes with a powerful 1000 megahertz Quad-Core processing unit and 1 GB RAM. This device counts with an 8 GB quite large internal storage memory and an external SD slot, which allows the user to install a couple hundred apps and games without worrying about space.
This cellphone feels much lighter than what one would think about a device this size. Karbonn just offers the Karbonn Quattro L45 IPS in 16 777 216 color. This cellphone is very thin and good-looking, with a thickness of just 0.37 inches.
Karbonn designed this phone with a good looking 4.5-inches screen, and a resolution of 480 x 854 , which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone includes wifi connection (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back side camera and a 2 MP front-facing camera.
This cellphone counts with a good 1800 mAh replaceable battery providing the Karbonn Quattro L45 IPS with a quite short battery duration.
This phone also includes a handful of interesting features like Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.37 x 2.63 x 0.37 inchesMetric13.64 x 6.68 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.