Karbonn Quattro L51 HD is a not so powerful cellphone, counting with a 1300 MHz Quad-Core processor, a comfortable 5-inches display, and two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. Let's take a deeper look at what this phone can give us.
This cellphone is quite a compact cellphone, given that it presents a 5 inches display and it's just 5.69 inches long and 2.81" wide. This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.28 inches. Karbonn made a very good job making this phone weight just 4.41 oz. Karbonn only offers this cellphone in color 16 777 216.
Karbonn packed the Karbonn Quattro L51 HD with a good level 5 inches display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes it hard to see the pixels composing the display.
The Karbonn Quattro L51 HD is equipped with an extremely fast 1.3 gigahertz Quad-Core processor and a huge 2 GB RAM. This phone counts with a 16 GB interesting internal memory and an external memory slot, which allows the user to install hundreds of apps without running out of space.
This phone has Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This cellphone has two cameras, an 8 MP back camera and a 5 MP front facing camera.
This phone counts with a 2200 mAh big capacity non-removable battery that can keep this device running for several hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it too much. An issue to take into account is that the Karbonn Quattro L51 HD's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, whereas having 2200 mAh you will probably discard this phone before it becomes an issue.
This cellphone also includes a few nice characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.69 x 2.81 x 0.28 inchesMetric14.45 x 7.14 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.