Karbonn Quattro L52 VR is a little outdated Android cellphone, including an extremely powerful Quad-Core processing unit running at 1.3 gigahertz, a 5-inches screen, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into specific details.
This phone feels much lighter than what you expect from a cellphone like this. This device is a compact cellphone, taking into consideration it presents a 5" screen and it's just 5.71" long. Being just 0.39 inches thick,this phone is incredibly slim and practical. This device is for sale in color 16 777 216.
This phone comes with a very fast Quad-Core processing unit running at 1300 MHz and a great 2 GB RAM. This phone counts with a quite large 16 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, which allows you to install hundreds of games and applications without any problem.
Karbonn designed this device with a interesting 5-inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look very good.
This device includes WiFi capability (although it can't provide it to other devices acting as a wireless modem). This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM services.
The Karbonn Quattro L52 VR has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front-facing camera.
The Karbonn Quattro L52 VR also comes with a couple interesting characteristics as Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a big 2250 mAh Li - Ion non-removable battery providing this phone an average battery life. An issue to take into consideration is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it begins to get older, whereas with this big battery you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.71 x 2.83 x 0.39 inchesMetric14.5 x 7.19 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.