Karbonn Quattro L55 is a mid-end cellphone, including a very fast Quad-Core CPU running at 1.3 GHz, a 5.5" screen, and two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 megapixels front-facing camera.
This device comes with an extremely fast Quad-Core processing unit speeding at 1.3 gigahertz with a great 2 GB RAM. The Karbonn Quattro L55 has anice 16 GB internal storage and an external memory card slot, enough to install hundreds of applications and games without any problem.
Karbonn made a very nice design job making this phone as lightweight as 6 oz. This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.35 inches. The Karbonn Quattro L55 is a very compact device, considering it packs a 5.5 inches display and it is just 5.98" long. This device is available only in color black.
This cellphone has a nice 720 x 1280 (HD) 5.5 inches screen, which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera.
The Karbonn Quattro L55 features a 2700 mAh incredible non-removable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, though with its 2700 mAh you will probably replace this cellphone before that happens.
The Karbonn Quattro L55 features wi-fi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a wireless router), 4G (LTE) high speed connectivity and also HSPA+ connection type, which is a lower speed 4G network and 3G fast data connection, using HSDPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This phone also comes with a handful of cool features such as Bluetooth (Yes ) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is a great option for you if you are looking for a device majorly for internet broswing and social networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.98 x 3.04 x 0.35 inchesMetric15.19 x 7.72 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2700 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.