Karbonn Symphony is a not very powerful device, counting with a compact 2.4 inches display and a 0.3 MP back-facing camera.
Even though this device has 4.65 inches long and 1.89 inches wide, it only holds a way smaller 2.4 inches screen.
Karbonn packed this cellphone with a nice 2.4" display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look good.
This device is equipped with only a 0.3 MP back side camera.
The Karbonn Symphony has dual sim so it can to work with 2 different phone lines or carriers in the same cellphone.
The Karbonn Symphony packs a 1000 mAh small replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will need to charge it even after moderate use. This device has a reported 3 hs talk time and a 300 hours stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Dimensions: | 4.65 x 1.89 x 0.50 inchesMetric11.81 x 4.8 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.