Karbonn Titanium Dazzle3 S204 is a decently made phone, including a good size 5-inches screen, a fast Quad-Core processing unit speeding at 1200 MHz, and two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 MP front side camera.
This phone is equipped with a good performance Quad-Core processor running at 1200 MHz and 1 GB RAM memory. This cellphone counts with a good 8 GB internal storage memory and an SD extension slot, which allows the user to store hundreds of games and apps without any trouble.
Karbonn made an excellent design job making the Karbonn Titanium Dazzle3 S204 as lightweight as 5.04 ounces. Karbonn made this phone in 2 colors, black and white. Being just 0.32" thick,this device is extremely thin and practical. While this phone is just 5.71" long and 2.86 inches wide, it still manages to hold a 5" screen.
This cellphone features two cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 megapixels front camera.
The Karbonn Titanium Dazzle3 S204 has a good level 720 x 1280 (HD) 5 inches display, which makes it hard to see the pixels that compose the display.
This cellphone counts with wi-fi connection (and it can be shared with other devices acting as a modem). The Karbonn Titanium Dazzle3 S204 doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Karbonn Titanium Dazzle3 S204 also features some interesting characteristics as Bluetooth (Yes ), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 1750 mAh mid capacity Li - Ion battery providing this cellphone with a not very long battery life.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.71 x 2.86 x 0.32 inchesMetric14.5 x 7.26 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.