Karbonn Titanium Desire S30 is a mid level phone launched many years ago, coming with a great performance Quad-Core CPU running at 1.2 GHz, a 4.5-inches screen, an 8 mega-pixels back facing camera and a 3.2 MP front-facing camera.
Karbonn sells this cellphone with a good performance 1.2 GHz Quad-Core processing unit and 512 MB RAM memory. This cellphone counts with an 8 GB interesting internal storage memory and an external memory slot, enough to store hundreds of games and applications without any problem.
The Karbonn Titanium Desire S30 feels much lighter than what you expect from a phone like this. This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.38". Karbonn offers this cellphone in black and white.
The Karbonn Titanium Desire S30 includes a very good 480 x 854 4.5-inches screen, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 3.2 mega-pixels front facing camera.
This phone counts with wi-fi connection (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot). This device doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This phone also includes a few interesting features such as Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has a mid capacity 1800 mAh Li - Ion battery, which is not really enough for a cellphone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.26 x 2.63 x 0.38 inchesMetric13.36 x 6.68 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.32 ouncesMetric122.47 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Release date: | 2015-06-09 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.