Karbonn Titanium Frames S7 is a good quality Android phone, which counts with an enormous 5.5 inches display, a high performance 1450 megahertz Quad-Core CPU, a 13 megapixels back camera and a 13 mega-pixels front-facing camera.
This device only has 6.07 inches long and 3.02 inches wide, but it's able to fit a a 5.5 inches screen. This cellphone is just 0.32 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. Karbonn made a really good optimization job making this phone as lightweight as 5.54 oz. This phone is available just in color 16 777 216.
Karbonn decided to equip the Karbonn Titanium Frames S7 using a very powerful Quad-Core CPU speeding at 1450 megahertz with a huge 3 GB RAM. This phone comes with a 32 GB impressive internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install hundreds of apps without having to worry about filling it.
This phone has two cameras, a 13 MP back side camera and a 13 megapixels front facing camera.
Karbonn packed the Karbonn Titanium Frames S7 with a high-tech 5.5-inches screen, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes everything look beautiful and brightful.
This cellphone provides wi-fi capability (but it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot). The Karbonn Titanium Frames S7 doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone.
The Karbonn Titanium Frames S7 also features some nice features such as Fingerprint Identification, Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This phone has a great 3000 mAh non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to consider is that this device's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, even though with such a huge battery size you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
No matter whether you are looking for a gaming phone or want a social phone, this phone is probably the correct choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.07 x 3.02 x 0.32 inchesMetric15.42 x 7.67 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1450 MHz |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.