Karbonn Titanium High is a mid-to-low level cellphone, equipped with a good size 5" screen, an extremely powerful 1300 megahertz Quad-Core processor, a 5 megapixels back camera and a 2 MP front facing camera.
Karbonn decided to equip this cellphone with a very powerful Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz and only 1 GB RAM which is a little poor for a cellphone of this level. The Karbonn Titanium High counts with an 8 GB quite large internal memory and an external SD slot, allowing the user to store a couple hundred games and applications without any trouble.
This cellphone is available in two different colors, black and white. This cellphone is a bit heavy comparing to other cellphones , weighting 6.6 ounces. While this cellphone is only 5.66 inches long and 2.83" wide, it still manages to contain a 5" screen. This phone's thickness , 0.41", is a little far from nowadays standards, but it still feels quite right in the user's hand.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
This phone has a very good 5 inches screen with a 540 x 960 resolution, which makes all pictures and videos look beautiful.
This device offers wifi capability (which can be shared with other devices acting as a wireless router), 4G (HSPA+) data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast internet connection, over HSDPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM phone.
This phone counts with a 3000 mAh huge Li - Ion battery that can keep this phone running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all.
This cellphone also includes some cool characteristics as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.66 x 2.83 x 0.41 inchesMetric14.38 x 7.19 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 6.60 ouncesMetric187.11 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.