Karbonn Titanium High 2 S203 is a decent quality Android cellphone, packing a pretty large 5 inches display, a 1.2 GHz Quad-Core processor, and two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 3.2 mega-pixels front-facing camera. Great! That's it? No, it's just the tip of the iceberg.
Karbonn decided to sell this phone with a great performance 1200 megahertz Quad-Core processing unit with 512 MB of RAM memory. A good aspect of the Karbonn Titanium High 2 S203 is the 8 GB quite big internal storage and an SD memory slot, allowing you to store hundreds of games and applications without worrying about space.
This cellphone is quite a compact cellphone, considering it packs a 5" screen and it's only 5.73 inches long and 2.83 inches wide. This cellphone is slim and practical, being just 0.38" thick. Karbonn justmade this cellphone in 16 777 216 color. This phone isn't very light for a device of this size, with a weight of 6.3 oz.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 3.2 megapixels front side camera.
Karbonn designed the Karbonn Titanium High 2 S203 with a good level 5-inches display, and a resolution of 540 x 854 , providing this cellphone with a detailed graphical experience.
This cellphone has wi-fi connection (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot). This phone has dual SIM so it is able to use two different phone lines.
This phone also comes with a couple cool characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Karbonn Titanium High 2 S203 features a 3000 mAh large Li - Polymer removable battery that can keep it running for many hours without having to charge it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.38 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 6.30 ouncesMetric178.6 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 540 pixels |
| Pixel density: | 202 pixels per inchMetric79.53 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.