Karbonn Titanium Jumbo is a quite good Android device, including a 5" screen, an exceptional 1300 MHz Quad-Core CPU, and two cameras, a 13 megapixels back side camera and an 8 megapixels front facing camera. But let's get into more detail.
This cellphone comes with a very powerful Quad-Core CPU clocking at 1300 MHz with a great 2 GB of RAM memory. A nice point of this phone is its big 16 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, enough to store hundreds of apps without any trouble.
The Karbonn Titanium Jumbo feels a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 6.07 ounces. The Karbonn Titanium Jumbo has an amazing design, with a thickness of just 0.39 inches. This device is a very compact phone, given that it packs a 5" screen and it is just 5.76 inches long. Karbonn just offers this cellphone in 16 777 216 color.
This phone has a good level 720 x 1280 (HD) 5-inches screen, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen.
This device has two cameras, a 13 megapixels back side camera and an 8 MP front facing camera.
The Karbonn Titanium Jumbo counts with WiFi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem) and 4G (LTE) high performance connectivity. This phone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM services.
The Karbonn Titanium Jumbo features amassive 4000 mAh non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours without having to charge it. An issue to take into consideration is that this device's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, even though with such a huge battery size you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
The Karbonn Titanium Jumbo also includes some useful features such as Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you are looking for a device for playing games or will use it mainly for social networks and internet browsing, this cellphone is probably the correct option for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.76 x 2.86 x 0.39 inchesMetric14.63 x 7.26 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.