Karbonn Titanium Jumbo 2 is a decent quality phone, packing a high speed 1300 megahertz Quad-Core processing unit, a large 5.5" screen, a 13 mega-pixels back camera and an 8 MP front camera.
This phone is available only in color 16 777 216. This cellphone is incredibly slim and good-looking, with a thickness of just 0.33". Whereas this cellphone just has 6.06" long, it's able to fit a a 5.5 inches screen. Karbonn did an amazing job making this cellphone as lightweight as 6 ounces.
Karbonn equipped this cellphone with a interesting 5.5 inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes it hard to see the pixels that compose the display.
Karbonn ships the Karbonn Titanium Jumbo 2 with an exceptional Quad-Core processing unit clocking at 1300 megahertz with a great 2 GB of RAM memory. This phone comes with a 16 GB interesting internal storage memory and an SD card slot, allowing you to store hundreds of applications and games without any trouble.
This cellphone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
This device includes wifi capability (but it can't provide it to other devices around, acting as a wireless router or modem) and 4G LTE high speed connectivity. This cellphone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM cellphone.
The Karbonn Titanium Jumbo 2 also features a handful of useful characteristics like Fingerprint Scanner, Bluetooth (Yes ) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone has a 4000 mAh long lasting non-replaceable battery that provides the Karbonn Titanium Jumbo 2 an impressive battery life. An issue to consider is that this phone's battery is non-removable so you can't change it when it begins to live shorter, whereas with its 4000 mAh you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
The Karbonn Titanium Jumbo 2 is a great choice for you if you want it majorly for social networks and internet browsing.
Work Speaker for Karbonn Titanium Jumbo 2 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.06 x 3.04 x 0.33 inchesMetric15.39 x 7.72 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.