Karbonn Titanium Mach Six VR is a not so powerful Android cellphone, packing a 6" screen, a high speed 1300 MHz Quad-Core processing unit, and two cameras, an 8 MP back facing camera and a 3.2 megapixels front facing camera. Let's take a closer sight of what this phone can give us.
Karbonn sells the Karbonn Titanium Mach Six VR with a great 1.3 GHz Quad-Core CPU and a great 2 GB RAM. A good advantage of this phone is its quite big 16 GB internal memory and an SD extension slot, allowing the user to install a couple hundred applications and games without worrying about space.
The Karbonn Titanium Mach Six VR is much lighter than what one would expect from a device like this. This cellphone is only 6.32 inches long and 3.45" wide, but it is able to fit a a 6" screen. Being just 0.34" thick,this phone is thin and stilized. Karbonn made the Karbonn Titanium Mach Six VRavailable just in 16 777 216 color.
Karbonn designed this device with a very good 6-inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look very good.
This phone provides wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM phone.
This device is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 3.2 MP front facing camera.
This phone also includes a couple interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features an inmense 3300 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours without having to charge it. An issue to take into account is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to get older, though with its 3300 mAh you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 6.32 x 3.45 x 0.34 inchesMetric16.05 x 8.76 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.75 ouncesMetric163.01 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.