Karbonn Titanium MachFive is a decent quality Android phone, which counts with a pretty big 5-inches screen, a great 1.3 GHz Quad-Core CPU, an 8 MP back facing camera and a 5 MP front-facing camera.
The Karbonn Titanium MachFive is much lighter than what one would think about a device like this. Being just 0.35 inches thick,this phone is slim and stilized. Even though this phone only has 5.62 inches long and 2.86" wide, it manages to hold a 5" display. The Karbonn Titanium MachFive is sold in three color options, gold, gray and white.
This cellphone is equipped with a nice 5-inches screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, providing this phone with a very good graphical experience.
Karbonn decided to sell this phone with a MediaTek MT6582 chip, holding a great 1.3 gigahertz Quad-Core CPU and a large 2 GB of RAM. This cellphone counts with a quite large 16 GB internal memory and a slot for SD memory cards, which allows the user to install hundreds of games and apps without any trouble.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 MP front side camera.
This phone counts with a 2200 mAh inmense Li - Ion replaceable battery that can keep this device running for many hours, but you may need to charge it after some heavy use.
The Karbonn Titanium MachFive has wifi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot). The Karbonn Titanium MachFive doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This phone also features some cool characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.62 x 2.86 x 0.35 inchesMetric14.27 x 7.26 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | Gold, Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.