Karbonn Titanium Pop S315 is a decent quality Android phone, provisioned with a comfortable 5 inches display, a powerful 1 gigahertz Quad-Core CPU, and two cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 MP front camera. That's all? Not at all, it's only the shortest summary in history.
This cellphone is a very compact cellphone, given that it presents a 5 inches screen and it's just 5.7" long. This cellphone is just 0.35 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. Karbonn didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.82 oz device. Karbonn sells the Karbonn Titanium Pop S315 in 2 different colors, black and white.
The Karbonn Titanium Pop S315 has a interesting 5" display with a 480 x 854 resolution, making everything look nice.
Karbonn decided to power the Karbonn Titanium Pop S315 using a great performance 1000 MHz Quad-Core CPU and 1 GB of RAM memory. A nice point of this cellphone is its 8 GB quite large internal storage and an SD memory slot, allowing the user to install hundreds of applications and games without running out of space.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
This phone features a medium capacity 2000 mAh Li - Ion battery, which is quite poor for a thirsty phone like this.
This cellphone features WiFi capability (although it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot). The Karbonn Titanium Pop S315 doesn't use a sim card, because it isn't a GSM phone.
The Karbonn Titanium Pop S315 also includes a few nice characteristics like Bluetooth, GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Karbonn Titanium Pop S315 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.70 x 2.83 x 0.35 inchesMetric14.48 x 7.19 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.