Karbonn Titanium S15 Ultra is a fair quality device, featuring a medium 4 inches display, a good performance 1300 megahertz Quad-Core processor, a 3.2 megapixels back camera and a 0.3 MP front side camera.
The Karbonn Titanium S15 Ultra is thin and good-looking, with a thickness of just 0.39". Karbonn just offers this device in 262 144 color. This phone is much lighter than what you expect from a cellphone this size.
This cellphone is powered by a great performance Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz and 512 MB of RAM memory. This phone counts with an average 4 GB internal memory, which is adequate for most users knowing that this cellphone also has an SD extension slot to store songs, photos and videos.
This device has a good looking 480 x 800 4-inches display, which makes all pictures and videos look very nice.
This cellphone is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This phone counts with WiFi capability (but it can't be shared with other devices acting as a router) and 3G fast internet connection, over HSDPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This phone packs a 1300 mAh mid capacity Li - Ion replaceable battery providing the Karbonn Titanium S15 Ultra with a not very long battery life.
The Karbonn Titanium S15 Ultra also features a handful of nice features as Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.52 x 0.39 inchesMetric12.6 x 6.4 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 3.84 ouncesMetric108.86 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.