Karbonn Titanium S320 is a not so powerful Android phone, provisioned with a comfortable 5" display, a high-tech 1300 MHz Quad-Core processing unit, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front side camera.
This phone is just available in color black. This time, Karbonn didn't care about the weight at all, putting together a 6.7 oz product. While this phone is just 5.38 inches long, it manages to pack a 5" display. The Karbonn Titanium S320 is very slim and practical, with a thickness of just 0.39".
This cellphone is equipped with a interesting 540 x 960 5 inches display, providing this cellphone with a very nice graphical experience.
Karbonn equipped this phone with an extremely powerful Quad-Core processing unit clocking at 1.3 GHz with only 1 GB of RAM which is a bit disappointing for a phone this powerful. This cellphone comes with an 8 GB quite big internal memory and an external SD slot, which allows you to store a couple hundred apps without any problem.
This phone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front camera.
The Karbonn Titanium S320 counts with wi-fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone comes with an incredible 3000 mAh Li - Ion battery, enough to provide this cellphone with an impressive battery life.
The Karbonn Titanium S320 also comes with a couple of cool features such as Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Karbonn Titanium S320 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.38 x 2.75 x 0.39 inchesMetric13.67 x 6.99 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-450 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.