Karbonn Titanium vista FHD is a decent Android cellphone, provisioned with a comfortable 5-inches display, an extremely powerful Quad-Core CPU ticking at 1300 MHz, and 2 cameras, an 8 MP back facing camera and a 3.2 mega-pixels front-facing camera.
This device is a very compact device, considering it features a 5 inches screen and it's just 0 inches long. This cellphone is available only in color 16 777 216.
Karbonn decided to equip this phone with an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz and only 1 GB RAM memory which is a bit low for such a solid device. This cellphone counts with an 8 GB quite big internal memory and an SD card slot, which allows the user to store hundreds of games and apps without any trouble.
The Karbonn Titanium vista FHD is equipped with a incredible 5-inches screen with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, giving this cellphone a great graphic quality.
The Karbonn Titanium vista FHD features two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 3.2 mega-pixels front camera.
This cellphone counts with wifi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
This device has a big 2300 mAh Li - Ion non-replaceable battery providing this phone an average battery duration. An issue to consider is that the Karbonn Titanium vista FHD's battery isn't removable so you can't change it when it begins to live shorter, although with such a big battery you will probably buy a new phone before that happens.
The Karbonn Titanium vista FHD also includes a handful of nice features like Bluetooth and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.