Karbonn Yuva 2 is a mid-to-low level Android device, equipped with a comfortable 5 inches screen, an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1250 megahertz, a 5 mega-pixels back camera and a 3.2 megapixels front camera. We will get a better idea about this phone's specifications when we get into specific details.
This phone is powered by a high performance Quad-Core CPU ticking at 1.25 gigahertz with a large 2 GB RAM memory. A nice advantage of this cellphone is its quite big 16 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, enough to install hundreds of apps without worrying about space.
About its materials, the Karbonn Yuva 2 is built with Plastic . This phone is available just in 16 777 216 color. It seems like Karbonn didn't care much about the weight in this 6 oz cellphone. Although the Karbonn Yuva 2 only has 5.68" long and 2.85 inches wide, it is still able to fit a a 5 inches screen. The Karbonn Yuva 2 is very slim and practical, being just 0.38" thick.
The Karbonn Yuva 2 has two cameras, a 5 megapixels back camera and a 3.2 mega-pixels front side camera.
The Karbonn Yuva 2 has a good looking 5" display with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this cellphone a good graphic quality.
The Karbonn Yuva 2 counts with wi-fi capability (and it can provide it to other devices acting as a wireless modem), LTE (4G) high speed connection type and 3G fast internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
This cellphone has a great 2250 mAh non-removable battery, which isn't too much for a device like this. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, even though with such a great capacity you will probably replace this cellphone before that happens.
The Karbonn Yuva 2 also comes with a handful of cool features such as Bluetooth (Yes ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.68 x 2.85 x 0.38 inchesMetric14.43 x 7.24 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1250 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.