Kogan Agora is a modest Android device, counting with a 624 megahertz processor and a 2.5-inches touch-screen.
This cellphone is powered by a good 624 megahertz CPU.
This phone is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.58" thickness. This cellphone isn't a very compact device, considering it is 4.25 inches long,but it only contains a 2.5 inches display. The Kogan Agora isn't very light comparing with today standards, weighting 4.59 ounces.
This device has no cameras at all.
Kogan designed this phone with a good 2.5" screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look quite good. Its screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This cellphone features fast 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM carriers.
The Kogan Agora uses a 1300 mAh medium Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery duration. Kogan claims this device has a 6.7 hs talk time and a 300 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kogan |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.25 x 2.52 x 0.58 inchesMetric10.8 x 6.4 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 624 MHz |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.