Kyocera Rally is a low level Brew Mobile Platform phone, having a 1.8" display and a 0.3 mega-pixels back facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's wonders when we get into deeper details.
Regarding its body materials, this phone is mostly created with Plastic . Kyocera only offers this phone in color black. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a phone like this. This phone is quite thick compared to today's devices, with its 0.54" thickness. This cellphone is 4.57" long and 1.77 inches wide, but it is only able to hold a much smaller 1.8" screen.
Kyocera equipped this device with a low quality 1.8-inches display, and a resolution of 128 x 160 , giving this cellphone a mediocre graphic quality.
This phone only features a 0.3 mega-pixels back side camera.
This phone offers 3G fast internet connection, using HSDPA technologies. This device uses a Micro SIM card for GSM networks.
This phone features a 760 mAh small capacity Li - Ion battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate use.
Kyocera E4610PTT "DURAXV LTE" PTT Verizon Rugged Camera Cell Phone
Shop now
Kyocera DuraXV LTE E4610 Non-Camera Verizon Wireless Rugged Waterproof Flip Phone (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraForce Pro 2 with Dragontrail PRO Display E6921 Black - Unlocked | Rugged 4G Android Smart Phone
Shop now
Kyocera DuraXV Extreme E4810 16GB Verizon | Ultra-Rugged Flip Phone IP68 Rated | 4G LTE HD Voice| 5MP Camera | 1770mAh Battery
Shop now
Kyocera DuraXV LTE E4610 Verizon Wireless Rugged Waterproof Flip Phone (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraForce Pro 2 with Sapphire Shield E6910 Black - Verizon (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Operating System (OS): | Brew Mobile Platform Brew MP |
| Dimensions: | 4.57 x 1.77 x 0.54 inchesMetric11.61 x 4.5 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.60 ouncesMetric73.71 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 160 x 128 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| Processor: | Single-Core 230 MHz |
| RAM Memory: | 102,4 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 760 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.