LAVA 3G 412 is a modest cellphone, counting with a fast 1000 megahertz Dual-Core processor, a 4 inches screen, and 2 cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front facing camera. Let's take a deeper sight of what this cellphone can give us.
Lava decided to sell this device with a powerful Dual-Core processing unit ticking at 1000 megahertz with 512 MB of RAM.
Lava onlymade this cellphone in 262 144 color. Lava did a very good design job making this phone as lightweight as 4.23 ounces. Even though this cellphone is quite thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones you can find, with a thickness of 0.46 inches.
Lava designed this phone with a very good 4" display, and a resolution of 480 x 800 , providing this phone with a good graphic quality.
This cellphone features wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a modem). This device doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled device.
The LAVA 3G 412 has two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front camera.
The LAVA 3G 412 also comes with a couple interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device comes with a medium sized 1500 mAh Li - Ion battery, which is quite low for a consuming cellphone like this.
Schylling 2313 Lava The Original Black Base Lamp with Neon Blue Wax in Clear Liquid, 3.9" x 3.9" x 14.5"
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 4.84 x 2.52 x 0.46 inchesMetric12.29 x 6.4 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.