LAVA 3G 415 is a little outdated cellphone, including a great performance Dual-Core CPU ticking at 1000 MHz, a 4 inches display, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 MP front facing camera. Great! That's it? No, it's just the shortest summary in the world.
The LAVA 3G 415 is only available in color 262 144. This device is slim and looks really nice, but it's not as slim as many other devices in the market, with a thickness of 0.42 inches. This cellphone feels much lighter than what one would expect from a phone this size.
This device has a very good 480 x 800 4-inches screen, which makes all images and movies look beautiful.
Lava decided to power this device using a good performance 1 gigahertz Dual-Core processor, packed into a MediaTek MT6572 chip with 512 MB RAM memory. This cellphone counts with a medium 4 GB internal storage, which is adequate for most users knowing that it also has an external memory card slot .
This phone provides Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem). The LAVA 3G 415 doesn't have a sim card, because it is not a GSM cellphone.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 MP front facing camera. It is also able to capture videos up to 1280x720 (HD).
The LAVA 3G 415 also comes with a handful of interesting characteristics as Bluetooth (Yes ), GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a 1500 mAh medium sized Li - Ion removable battery, which is quite poor for a consuming phone like this.
Midwest Hearth Lava Rock for Fire Pits and Gas Log Sets, Black 5/8" to 1-1/2" (10-lb Bag)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.52 x 0.42 inchesMetric12.5 x 6.4 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.