LAVA A44 is a decent quality phone, coming with a good performance Quad-Core CPU clocking at 1100 MHz, a medium sized 4-inches display, and two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 megapixels front camera.
The LAVA A44 comes with a fast 1100 megahertz Quad-Core processor, included in a MediaTek M6737M system chip with 1 GB of RAM. A good point of this phone is its big 8 GB internal memory and though it doesn't include an SD memory slot, it should be enough to install hundreds of apps and games, but it may not be suitable if you are fan of the heaviest games available nowadays.
Even though the LAVA A44 is quite thin it's not even close to being one of the thinnest devices on sale, with a thickness of 0.4". Lava only sells the LAVA A44 in color 16 777 216. It appears that Lava forgot about optimizing the weight in this 4.94 oz cellphone. Talking about its body materials, this cellphone is mainly built with Plastic .
This phone has a nice 4" screen with a 480 x 800 resolution, which makes everything look great.
This device is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front camera.
This cellphone features wi-fi connection (although it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G high speed internet connection and fast 3G internet connection, using HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
The LAVA A44 also includes some nice features like Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone packs a 1500 mAh mid capacity non-removable battery, which is not really enough for a phone like this. A key issue to consider is that this phone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to get older, having to buy a new phone to "solve it".
Lava packs this device with Warranty Card, Battery, Headset, Screen guard m , Charger, Handset and USB Cable.
Premium Baklava Assortment with Honey 44 pcs | 820 Grams (1.8 lbs)
Shop now
American Fireglass LAVA-S-10 American Fire Glass Small Sized Black Lava Rock – Porous, All-Natural, 1/8 Inch to 1/4 Inch Thick x 10 Pounds
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 4.84 x 2.51 x 0.40 inchesMetric12.29 x 6.38 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Accessories: | Battery, Charger, Handset, Headset, Screen guard m , USB Cable, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek M6737M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.