LAVA A48 is a mid-to-low level device, which features a 1300 megahertz Quad-Core CPU, a 4-inches display, and 2 cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 MP front camera.
Lava only offers the LAVA A48 in 16 777 216 color. The LAVA A48 is very thin, with a thickness of just 0.39 inches. Lava made an amazing job making the LAVA A48 weight just 4.11 ounces.
Lava equipped the LAVA A48 with a powerful Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz with 512 MB RAM. This cellphone counts with a medium 4 GB internal storage, which is enough for the vast majority of users considering this cellphone also has an SD memory card expansion slot .
This cellphone has a interesting 4 inches display with a 480 x 800 resolution, providing this cellphone with a good graphical experience.
This device counts with Wi-Fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot). The LAVA A48 doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM services.
The LAVA A48 has two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
The LAVA A48 also features a couple of cool characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The LAVA A48 packs a 1300 mAh mid capacity removable battery that provides this phone a below average battery duration comparing with other similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 4.95 x 2.52 x 0.39 inchesMetric12.57 x 6.4 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.11 ouncesMetric116.52 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.