LAVA A59 is a decent quality cellphone, with a 4.5" screen, a good performance Quad-Core processing unit ticking at 1200 MHz, and two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This cellphone is for sale in 16 777 216 color. This cellphone is extremely slim, with a thickness of just 0.37". It seems like Lava decided not to care so much about the weight in this 4.94 oz device.
This phone is powered by a great performance 1200 MHz Quad-Core processing unit and 512 MB of RAM memory. This phone has an average 4 GB internal storage, which is quite good knowing that it also has a slot for external memory cards .
Lava packed the LAVA A59 with a interesting 4.5 inches display, and a resolution of 480 x 800 , which makes all pictures and movies look very good.
This phone features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. It is capable of capturing videos in 1280x720 (HD).
This phone offers Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone packs a 1750 mAh medium Li - Ion replaceable battery, which is quite poor for a demanding device like this.
The LAVA A59 also comes with some cool features as Bluetooth (2.1, EDR ), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Schylling 2313 Lava The Original Black Base Lamp with Neon Blue Wax in Clear Liquid, 3.9" x 3.9" x 14.5"
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.28 x 2.60 x 0.37 inchesMetric13.41 x 6.6 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 207 pixels per inchMetric81.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.