LAVA A67 is a little outdated phone, equipped with a fast Quad-Core CPU running at 1200 MHz, a pretty large 5-inches screen, a 5 MP back facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
The LAVA A67 is much lighter than what you expect from a phone of this size. This cellphone is available only in 16 777 216 color. The LAVA A67 is just 5.73 inches long, but it manages to hold a 5" screen. Being just 0.36" thick,the LAVA A67 is incredibly slim and comfortable.
Lava equipped this phone with a good level 5 inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes everything look nice.
Lava decided to build this cellphone using a great performance Quad-Core processing unit speeding at 1200 megahertz with 512 MB RAM memory. The LAVA A67 comes with a fair 4 GB internal storage memory, which is fine considering the LAVA A67 also has an external memory slot to store songs, pictures and videos.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 megapixels front side camera. It can also capture 1280x720 HD videos.
This cellphone features a 2000 mAh medium capacity Li - Ion removable battery that can keep this device running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This cellphone offers wi-fi connectivity (but it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot). This cellphone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
The LAVA A67 also comes with a couple cool features like Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Schylling 2313 Lava The Original Black Base Lamp with Neon Blue Wax in Clear Liquid, 3.9" x 3.9" x 14.5"
Shop now
Margo Garden Products DFBLP2-20 Dragon Glass Lava Pebbles, 20 lb, Black
Shop now
Venetian Princess Lava Rocks - Decorative Landscaping Rocks or Gas Fire Pits Rocks, 3/4" (.75") (10 Lbs, Red Lava Rock)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.36 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.43 ouncesMetric153.94 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.