LAVA A71 is a mid-to-low level Android phone, having a great Quad-Core processing unit speeding at 1.5 gigahertz, a comfortable 5-inches display, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front camera.
The LAVA A71 is much lighter than what one would think about a cellphone this size. This device is a very compact cellphone, taking into consideration it presents a 5 inches display and it's just 5.73" long. This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.33". Lava only sells the LAVA A71 in color 16 777 216.
Lava equipped the LAVA A71 with an extremely powerful 1.5 gigahertz Quad-Core CPU with only 1 GB RAM which is a bit low considering its impressive CPU. This cellphone comes with a quite large 8 GB internal memory and a slot for SD memory cards, which allows you to install a couple hundred games and applications without worrying about space.
The LAVA A71 is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. It also films 1920x1080 Full HD videos.
This cellphone includes a nice 5" screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this phone a very good graphical experience.
This phone offers Wi-Fi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a router or modem), 4G LTE great performance connection type and also HSPA+ connection type, which is a lower speed 4G technology and 3G fast connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The LAVA A71 also includes a handful of interesting features such as Bluetooth (Yes ), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses an incredible 2500 mAh Li - Polymer battery that can keep this phone running for many hours without having to charge it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow, 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.33 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.