LAVA A72 is a fair quality cellphone, packing a high-tech 1.5 gigahertz Quad-Core CPU, a big 5" screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 MP front camera.
The LAVA A72 is only available in color 16 777 216. The LAVA A72 is extremely slim and practical, being just 0.33" thick. This cellphone is only 5.73" long, but it's able to fit a a 5" screen.
This cellphone is powered by a high-tech Quad-Core CPU running at 1500 MHz with only 1 GB RAM which is a bit low for such a great device. The LAVA A72 counts with an 8 GB quite large internal memory and an external memory slot, which allows you to store a couple hundred apps and games without any trouble.
This cellphone includes a very good 720 x 1280 (HD) 5 inches screen, which makes it hard to distinguish the pixels forming the screen.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. It is capable of shooting 1920x1080 Full HD videos.
This phone has WiFi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE 4G high speed internet connection and also HSPA+ internet connection, which is a lower speed 4G type and 3G fast connectivity, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled cellphone.
The LAVA A72 counts with an inmense 2500 mAh Li - Polymer replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all.
The LAVA A72 also features a couple of nice features as Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.33 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.