LAVA A73 is a decent quality device, including a big 5" screen, a good performance 1200 MHz Quad-Core processor, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera.
Lava is offering the LAVA A73 in color 16 777 216. Although this cellphone is only 5.73 inches long, it still manages to contain a 5" screen. This cellphone is just 0.37" thick, making its way into the thinnest cellphones podium.
Lava designed this device with a good 5" display, and a resolution of 480 x 800 , which makes everything look quite vivid.
This cellphone is equipped with a fast Quad-Core CPU running at 1200 MHz, included in the Spreadtrum SC7731G chip with 1 GB of RAM. This cellphone has an interesting 8 GB internal memory and an SD extension slot, enough to install a couple hundred apps and games without any trouble.
This phone has wifi connectivity (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless modem or router). The LAVA A73 doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
The LAVA A73 features two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. This cellphone also films HD 1280x720 videos at 30 fps.
This cellphone counts with a large 2200 mAh Li - Ion removable battery, which isn't very much for a cellphone like this.
The LAVA A73 also comes with a couple useful characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Lava also sells the LAVA A73 with Warranty Card, Charger, User Manual, Screen guard , USB Cable, Battery, Headset and Handset.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.73 x 2.87 x 0.37 inchesMetric14.55 x 7.29 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery, Charger, Handset, Headset, Screen guard , USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-4000 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.