LAVA A76 is a fair quality phone, which features a medium sized 4.5-inches screen, a very powerful 1.5 GHz Quad-Core processor, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Lava decided to build this cellphone with a high performance 1.5 gigahertz Quad-Core processing unit and only 1 GB RAM which is a little low for such a powerful cellphone. This phone has a quite large 8 GB internal storage memory and an external SD slot, allowing you to store hundreds of applications and games without worrying about space.
The LAVA A76 is just 0.37 inches thick, making its way into the thinnest devices podium. Lava is offering this cellphone in color 16 777 216. Lava has made an excellent job making this phone weight only 4.76 ounces.
This phone features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera. The LAVA A76 also films videos in HD 1280x720.
Lava packed this device with a very good 4.5-inches screen, and a resolution of 480 x 800 , which makes everything look very good.
This device counts with a 1850 mAh medium sized Li - Ion battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use.
The LAVA A76 includes WiFi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a wireless router). This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone also features some nice characteristics like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.28 x 2.60 x 0.37 inchesMetric13.41 x 6.6 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 207 pixels per inchMetric81.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.