LAVA A77 is a mid-end cellphone, featuring a medium sized 4.5-inches screen, a Quad-Core processing unit speeding at 1300 MHz, and two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 5 MP front camera. Great! That's it? Not at all, it's only the shortest summary in the world.
The LAVA A77 is just 0.37 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. The LAVA A77 feels a bit heavy for a device of this size, weighting 5.64 oz. Lava only offers this phone in color 16 777 216.
Lava decided to equip this device with a Spreadtrum SC9832 chip, backed up by an extremely fast 1.3 gigahertz Quad-Core CPU and only 1 GB of RAM which is a little poor for a phone of this quality. A good feature of the LAVA A77 is its quite large 8 GB internal storage memory and an external memory card slot, allowing you to install hundreds of apps and games without any trouble.
This phone has two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front side camera.
Lava packed this phone with a interesting 4.5" screen, and a 480 x 800 resolution, giving this cellphone a detailed graphic quality.
This cellphone includes WiFi capability (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G high performance internet connection and 3G fast internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This cellphone has dual sim cards so it is able to work with two different phone lines in the same phone.
The LAVA A77 packs a medium 2000 mAh battery that provides this phone a quite short battery life comparing with other similar devices.
This cellphone also comes with a couple of nice features such as Bluetooth (provides communication with other phones and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
When buying this device you also get Warranty Card, USB Cable, Battery, Headset, User Manual, Charger, Screen guard and Handset.
Smashers-Mix-Series 4 Combo Pack Lava Slime Surprise and Mini Light-Up Dino Stegosaurus Mail Box by ZURU, Multi (7479D-S001)
Shop now
Jovivi 6mm 8mm Natural Lava Rock Stone Healing Gemstone 108 Prayer Beads Tibetan Mala Bracelet Necklace
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.31 x 2.65 x 0.37 inchesMetric13.49 x 6.73 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery, Charger, Handset, Headset, Screen guard , USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 207 pixels per inchMetric81.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.