LAVA A79 is a little bit outdated Android device, having an enormous 5.5-inches screen, a 1200 megahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
The LAVA A79 is available just in color 16 777 216. Lava has made a very good design job making the LAVA A79 weight only 4.73 oz. Though the LAVA A79 is just 6.1 inches long, it's able to fit a a 5.5 inches display. This phone is incredibly slim, being just 0.36 inches thick.
This device is equipped with an average 480 x 800 5.5" screen, making everything look good.
Lava ships the LAVA A79 with a powerful 1.2 gigahertz Quad-Core processor with 1 GB RAM memory. This cellphone comes with an 8 GB quite large internal storage memory and an external memory card slot, which allows you to store a couple hundred apps without running out of space.
The LAVA A79 features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. It also captures videos in HD 1280x720.
The LAVA A79 uses an incredible 2200 mAh Li - Ion battery that can keep this device running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it too much.
This cellphone includes wifi connection (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, using HSPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone also comes with some useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Lava A79 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 6.10 x 3.09 x 0.36 inchesMetric15.49 x 7.85 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 4.73 ouncesMetric134.09 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.