LAVA A89 is a fair quality device, featuring a Quad-Core CPU speeding at 1500 MHz, a pretty big 5 inches screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front side camera. Let's take a better sight of what this cellphone can do.
Lava did a great optimization job making the LAVA A89 weight only 5.54 ounces. Even though this cellphone is only 5.73" long, it's able to fit a a 5" display. The LAVA A89 is incredibly slim and practical, with a thickness of just 0.36 inches. Lava justmade this cellphone in 16 777 216 color.
Lava equipped the LAVA A89 with a interesting 5 inches display, and a 480 x 854 resolution, which makes all pictures and videos look good.
This phone ships with a high performance 1.5 GHz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a great device. A good point of this phone is the 8 GB quite large internal storage memory and an SD card slot, which allows the user to install hundreds of games and applications without any trouble.
The LAVA A89 offers wi-fi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera. It is also able to capture videos in 1280x720 (HD) at 30 fps.
This phone has a good 2000 mAh Li - Ion battery that provides this phone a not very long battery life.
The LAVA A89 also features a couple of nice characteristics as Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.36 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.