LAVA A97 is a little bit outdated phone, featuring a 5" screen, a very fast Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front facing camera.
Lava justmade the LAVA A97 in color 16 777 216. Although this cellphone is only 5.71 inches long and 2.83" wide, it manages to pack a 5 inches screen. This cellphone is extremely slim and stilized, being just 0.36 inches thick. This cellphone is much lighter than what one would expect from a cellphone like this.
Lava decided to equip this cellphone using a Spreadtrum SC9832A chip, backed up by a high-tech 1300 MHz Quad-Core processor with only 1 GB RAM which is a little bit disappointing comparing with this phone's great processor. This device counts with anice 8 GB internal memory and an SD extension slot, enough to install a couple hundred apps and games without running out of space.
The LAVA A97 is equipped with two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 5 MP front side camera. This device can also film 1280x720 HD videos at 30 frames per second.
The LAVA A97 has a good 5 inches screen with a 480 x 800 resolution, providing this phone with an average image quality.
This phone counts with a high capacity 2350 mAh Li - Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours, although you may need to charge it if you use it heavily.
This cellphone provides wi-fi connection (and it can share it with other devices acting as a wireless modem), 4G (LTE) high performance connection type and the fastest 3G internet connection, using HSPA technologies. The LAVA A97 comes with two Micro SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
The LAVA A97 also features a handful of nice characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is packed with Handset, Charger, Screen guard , User Manual, Headset, USB Cable, Warranty Card and Battery.
Schylling 2313 Lava The Original Black Base Lamp with Neon Blue Wax in Clear Liquid, 3.9" x 3.9" x 14.5"
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.71 x 2.83 x 0.36 inchesMetric14.5 x 7.19 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery, Charger, Handset, Headset, Screen guard , USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832A |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2350 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.