LAVA ARC 11+ is a low-end device, coming with a little 1.8 inches screen and a 0.3 mega-pixels back side camera. Let's take a better look at what this device can give us.
This phone is a bit thick for nowadays standards, with its 0.56" thickness. Though the LAVA ARC 11+ has 4.21" long and 1.81" wide, it only holds a smaller 1.8" screen. Lava is offering this cellphone in black color.
Lava packed the LAVA ARC 11+ with a mediocre 1.8" display, and a resolution of 160 x 128 , making images look less detailed.
This cellphone only has a 0.3 mega-pixels back side camera.
This device has a poor 1000 mAh Li-Ion removable battery providing this phone with a not very long battery life.
This cellphone has dual SIM so it is able to use 2 different carriers or phone numbers at the same time.
Black Stallion - AH1520-NV AH1520 TruGuard 200 Arc Rated FR Cotton Balaclava One S Blue
Shop now
Midwest Hearth Lava Rock for Fire Pits and Gas Log Sets, Black 5/8" to 1-1/2" (10-lb Bag)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Dimensions: | 4.21 x 1.81 x 0.56 inchesMetric10.69 x 4.6 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 24 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.