LAVA ARC 12 is a modest device, including a 2.4 inches screen and a 0.3 megapixels back facing camera.
The LAVA ARC 12 is available just in black color. Even though this phone only has 0 inches long, it still manages to contain a 2.4" display.
This phone includes a interesting 320 x 240 (QVGA) 2.4-inches screen, which makes all photos and movies look nice.
This cellphone only features a 0.3 mega-pixels back facing camera.
This phone supports dual sim to be able to to work with 2 different phone lines and even different carriers.
This cellphone comes with a 1000 mAh small sized Li-Ion replaceable battery providing this phone with a below average battery life.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 24 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.