LAVA Discover 137 is an outdated device, featuring a 1.3 MP back side camera and a medium 3.5 inches screen.
Lava made an amazing job making this device as lightweight as 3.6 ounces. This device is just available in white color. While this cellphone is very slim and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones you can find, with a thickness of 0.46 inches.
This phone includes a good 480 x 320 3.5" display, providing this cellphone with a good graphic quality.
This device has a great 32 GB internal memory and an external memory slot, which allows you to store hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without even thinking about running out of space at all.
This device only has a 1.3 MP back camera.
This phone counts with a low capacity 1100 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a not very long battery durationcompared to other phones. This device has an estimated talk time of 5 hours and a stand by time of 400 hours according to Lava.
This cellphone features 3G internet connection, using EDGE technologies. The LAVA Discover 137 works with a SIM card to connect to GSM networks.
The LAVA Discover 137 includes Battery, User Manual, microSD, Charger, Headset and USB Cable.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Dimensions: | 4.61 x 2.44 x 0.46 inchesMetric11.71 x 6.2 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Colors: | White |
| Accessories: | Battery, Charger, Headset, USB Cable, User Manual, microSD |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.