LAVA Flair S1 is a decently made phone, which features a powerful Dual-Core CPU clocking at 1.3 GHz, a medium 4.5" display, a 3.2 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into deeper details.
The LAVA Flair S1 ships with a powerful 1.3 GHz Dual-Core processor with 512 MB of RAM memory. The LAVA Flair S1 counts with an interesting 8 GB internal storage memory and a slot for SD memory cards, which allows the user to store hundreds of apps without worrying about space.
The LAVA Flair S1 doesn't feel very lightweight for a phone this size, weighting 5.04 ounces. Being just 0.36 inches thick,this cellphone is slim and practical. Lava just offers the LAVA Flair S1 in 16 777 216 color.
The LAVA Flair S1 includes a nice 480 x 854 4.5-inches screen, which makes everything look very nice.
This cellphone features wifi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a modem). This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This phone is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 MP front side camera. This device also shoots videos in 1280x720 (HD).
This phone has a good 1750 mAh Li - Ion battery that provides this phone a not very long battery life comparing with other similar phones.
This phone also comes with a couple cool features such as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Midwest Hearth Lava Rock for Fire Pits and Gas Log Sets, Black 5/8" to 1-1/2" (10-lb Bag)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.31 x 2.64 x 0.36 inchesMetric13.49 x 6.71 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.