LAVA Icon is a little outdated Android cellphone, including a good size 5 inches screen, a very powerful 1.3 GHz Quad-Core processor, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front camera.
Lava equipped this phone with an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz with a large 2 GB RAM memory. This phone comes with an interesting 16 GB internal memory and an SD extension slot, allowing the user to install hundreds of apps and games without running out of space.
This device combines Glass and Metal . The LAVA Icon is available just in color 16 777 216. The LAVA Icon is slim and good-looking, with a thickness of just 0.3". While this phone is only 5.65" long and 2.78" wide, it manages to pack a 5 inches display. This phone feels much lighter than what one would expect from a phone this size.
Lava equipped this phone with a interesting 5 inches screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, providing this phone with a good level image quality.
This device features two cameras, a 13 MP back facing camera and a 5 megapixels front facing camera. This phone also captures 1280x720 HD videos.
This device uses a 2500 mAh high capacity Li - Polymer replaceable battery that can keep it running for several hours without charging it.
The LAVA Icon counts with wifi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot). This cellphone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled phone.
This cellphone also features a handful of cool characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Lava Lite 2142 Colormax, White Wax, Clear Liquid, Tri-Colored Globe and Paintball Decal Base
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.65 x 2.78 x 0.30 inchesMetric14.35 x 7.06 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Glass and Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.