LAVA Iris 300 Style is a not very powerful phone, packing a 3.5-inches screen, a great performance Dual-Core processor clocking at 1000 megahertz, and 2 cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
Lava is offering the LAVA Iris 300 Style in 262 144 color. The LAVA Iris 300 Style is much lighter than what one would expect from a cellphone of this size. This cellphone is a little thick compared to today's cellphones, with its 0.52 inches thickness.
The LAVA Iris 300 Style ships with a powerful 1 GHz Dual-Core processing unit and as little as 256 MB RAM.
This phone has a good 320 x 480 3.5 inches display, which makes all images and movies look quite colorful and brightful.
The LAVA Iris 300 Style has two cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front camera.
This phone features WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot). This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone also features a couple interesting characteristics such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The LAVA Iris 300 Style packs a medium capacity 1400 mAh Li - Ion replaceable battery, which is not really enough for a demanding device like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.52 x 2.42 x 0.52 inchesMetric11.48 x 6.15 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.