LG C195 is a low-end cellphone, equipped with a 2 mega-pixels back-facing camera and a small 2.3" display. We will get a better understanding of this phone's specifications when we get into deeper details.
This cellphone has an average 2 GB internal memory, which is adequate for the average user having that the LG C195 also has a slot for an SD memory card to store photographs and videos.
This phone is much lighter than what one would think about a phone of this size. This phone is available just in gray color. This phone isn't a compact cellphone, given that it is 4.31 inches long,but it only packs a 2.3" screen.
This phone only features a 2 megapixels back side camera.
LG packed this device with a good 2.3" screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all images and movies look good.
This phone includes wifi capability (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot) and 3G data connection, over EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG 32UN880-B 32" UltraFine Display Ergo UHD 4K IPS Display with HDR 10 Compatibility and USB Type-C Connectivity, Black
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.31 x 2.35 x 0.48 inchesMetric10.95 x 5.97 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.25 ouncesMetric92.14 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 30.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.3 inchesMetric5.8 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 174 pixels per inchMetric68.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.