LG C205 is a quite basic device, provisioned with a 2.4 inches screen and a 5 mega-pixels back side camera.
This phone has a 262,14 MB internal storage memory, which may be adequate for basic users knowing that the LG C205 also has an SD memory card expansion slot to store photos and videos.
The LG C205 isn't a very compact cellphone, taking into consideration it is 4.38 inches long and 2.47" wide,but it only holds a 2.4" screen. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a cellphone this size. The LG C205 is only available in yellow color.
LG equipped this cellphone with a interesting 2.4-inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), which makes all images and videos look quite colorful and brightful.
The LG C205 includes WiFi connection (although it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G connection type, supported by EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM services.
This cellphone only features a 5 megapixels back-facing camera. The camera also has flash.
This cellphone has a poor capacity 1100 mAh Li-Ion removable battery that provides this device a not very long battery duration comparing with other similar phones.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG SL5Y 2.1 Channel High Resolution Sound Bar w/ DTS Virtual:X, Black
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.38 x 2.47 x 0.47 inchesMetric11.13 x 6.27 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 2.68 ouncesMetric75.98 gImperial |
| Colors: | Yellow |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | ARM9 (Single-Core 312 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.