LG C710 is a mid level Android cellphone, including a processing unit running at 600 MHz, a 3.2 MP back facing camera and a medium 3.2-inches capacitive touch-screen. We will get a better understanding of this phone's wonders when we get into more details.
The LG C710 ships with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 system chip, which holds a quite powerful processing unit clocking at 600 MHz with as little as 256 MB RAM memory. This phone has a 104,45 MB internal memory, a small quantity that could be enough for basic users considering it also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
This phone is a bit thick for nowadays standards, with its 0.62 inches thickness. This phone isn't a compact device, given that it is 4.56 inches long and 2.22 inches wide,but it only holds a 3.2 inches screen. Apparently LG didn't care about the weight at all, releasing it with a 5.57 ounces weight.
This phone has a nice 800 x 480 3.2" display, giving this device a nice graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The LG C710 only features a 3.2 megapixels back facing camera. It is also able to capture videos in VGA 640x480. This cellphone also counts with flash and auto-focus.
The LG C710 has wifi capability (although it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM connection.
This phone also comes with a couple cool features as Bluetooth and GPS Localization, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Product code: | C710h |
| Dimensions: | 4.56 x 2.22 x 0.62 inchesMetric11.58 x 5.64 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 5.57 ouncesMetric157.91 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 292 pixels per inchMetric114.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 104,45 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.