LG Classic is a mid-end device, packed with a powerful 1200 MHz Dual-Core processor, a 4-inches display, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front camera.
LG ships the LG Classic with a Qualcomm Snapdragon system chip, packing a powerful Dual-Core CPU speeding at 1200 MHz and 1 GB of RAM memory. The LG Classic counts with a passable 4 GB internal storage memory, which is enough for most users knowing that this cellphone also has an SD memory slot .
LG didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.46 ounces phone. LG just sells this cellphone in color black.
LG packed the LG Classic with a good looking 4" display, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the display.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. It is capable of shooting videos up to 800x480 .
This device offers wifi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a modem or router). This cellphone doesn't use a sim card, because it is not a GSM cellphone.
This phone features a 1900 mAh medium battery providing the LG Classic with a not very long battery life.
This phone also comes with a handful of interesting features like Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
LG K92 5G (128GB, 6GB) 6.7" FHD+, Snapdragon 690, 64MP Quad Camera, US 5G / Global 4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Global/NOT for T-Mobile) LM-K920AM (64GB SD Bundle, Titan Gray)
Shop now
LG B470 3G Flip Phone GSM Unlocked Bluetooth Camera (at&t) World Phone (NOT CDMA Carriers like Verizon Sprint Boost Mobile Virgin)
Shop now
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4" QHD+ Display - Aurora Black (Renewed)
Shop now
LG - Exalt 4G LTE VN220 with 8GB Memory Cell Phone - Silver (Verizon)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 4.83 x 2.52 x 0.47 inchesMetric12.27 x 6.4 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.46 ouncesMetric126.44 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 800 x 480 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.